آشپزخانه‌ها محل قرارگیری وسایل زیادی مانند ظروف، مواد غذایی، مواد شوینده و... هستند که معمولاً باید تمامی این وسایل را در طبقات و کابینت‌های آشپزخانه جای داد، چگونگی نحوه چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه بسیار مهم است و باید به‌گونه‌ای چیده شوند که به‌راحتی به وسایل دسترسی داشت و نباید به‌طور نامنظم و شلوغ چیده شود چراکه ممکن است حین جابه‌جایی ظروف شکسته شود و یا نظم آن‌ها به هم بریزد. از این ‌رو علاوه بر دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید نهایت دقت و حوصله را در چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه به خرج داد. در این نوشتار قصد داریم شما را با نحوه چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه آشنا نماییم تا چیدمانی اصولی و صحیح را انجام دهید.
نحوه چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه

نظم و ترتیب در چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه باعث راحتی کار شما در هنگام آشپزی و پذیرایی از مهمان‌ها خواهد شد همچنین با چیدن اصولی و منظم در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود و لازم نیست ساعت‌ها دنبال وسیله‌ای خاص بگردید. اما چگونه باید این کار را انجام داد؟ مهم‌ترین تکنیک‌های چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه عبارت‌اند از:

طبقه بندی

اولین نکته در چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه این است که آن‌ها را طبقه‌بندی کنید یعنی مواد غذایی، شوینده و ظروف را جدا از هم قرار دهید چراکه اگر مواد غذایی مانند روغن در کنار ظروف قرار بگیرد ممکن است باعث کثیفی ظرف‌ها شود.
توجه به عمق و ابعاد طبقات

نکته دیگر در چیدمان طبقات و کابینت‌ها این است که به عمق و ابعاد طبقات توجه داشته باشید و ظروف بزرگ را مانند قابلمه‌ها در طبقات بزرگ قرار دهید تا خارج کردن آن‌ها آسان باشد و هنگام استفاده لبه آن به کابینت برخورد نکند. همچنین می‌توانید ماهیتابه‌ها را در زیر طبقات بالایی کابینت و یا دیوار جداگانه آویزان نمایید. این نوع چیدمان بیشتر مناسب آشپزخانه‌های کوچک است و باید ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های سالم و نو را آویزان کرد تا محیط جلوه بدی نداشته باشد.قرارگیری صحیح  لوازم

برای چیدمان طبقات و کابینت‌ها شما باید بدانید هر وسیله را در کجا قرار دهید مثلاً شیشه‌های حاوی مواد غذایی بهتر است در کشوهای عمیق نگهداری شود تا با سایر وسایل برخورد نداشته باشد و درنتیجه از شکستن آن‌ها جلوگیری کنید همچنین ادویه را در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید تا زودتر آن‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را نیز در طبقه یا کشویی جدا قرار دهید و بهتر است در زیر این ظروف و سایر ظروف مواد غذایی مانند روغن از کف‌پوش‌های یک‌بارمصرف استفاده نمایید تا در صورت ریختن این مواد آن‌ها را به‌راحتی تعویض نمایید و از کثیفی کابینت نیز جلوگیری کنید.

 وسایل تیز و برنده را در طبقه یا کشویی جدا قرار دهید تا هنگام استفاده دست شما زخمی نشود البته می‌توان سرویس چاقوها را نیز در قفسه اصلی خود و بر روی کابینت یا اپن قرار داد اما اگر سرویس چاقویی تیز و گران‌قیمت دارید بهتر است آن را در کشویی جداگانه نگهداری کنید.چیدمان اصولی طبقات و کابینت‌های آشپزخانه

یکی از انواع چیدمان اصولی طبقات و کابینت‌های آشپزخانه این است که ظروف صبحانه را در کابینت جدا قرار دهید و یا طبقه خاصی را به آن اختصاص دهید به عبارتی فنجان‌ها، کارد و چنگال‌ها، بشقاب‌های مرباخوری را در یک مکان قرار دهید تا هنگام صبحانه مجبور نباشید درب تمام کابینت‌ها را بازکنید.

بهتر است وسایل شیرینی‌پزی را در کابینت‌ها و طبقات آشپزخانه قرار ندهید و برای آن‌ها مکان ویژه‌ای مانند کشو فر را انتخاب نمایید این کار باعث دسترسی آسان‌تر می‌شود و آن‌ها را گم نخواهید کرد.چگونه ظروف را در کابینت بچینیم؟

برای چیدمان بهتر طبقات و کابینت‌های آشپزخانه بشقاب‌ها و دیس‌ها را در کشوهایی قرار دهید که دارای میله‌های جداشونده هستند به این صورت می‌توانید آن‌هارا عمودی بچینید و بیشتر از آن‌ها محافظت کنید و باعث می‌شود لبه بشقاب‌ها به هم برخورد نداشته باشند. از این میله‌های جداشونده می‌توانید برای ظروف بزرگ‌تر مانند ماهیتابه‌ها نیز استفاده کنید چراکه قرار دادن آن‌ها بر روی‌هم باعث خش‌دار شدن ماهیتابه می‌شود اما با این روش فضای کمتری اشغال می‌شود و دسته‌ها  و درب‌های آن به لبه کابینت گیر نمی‌کند.

اگر پیشخوان آشپزخانه شما جا ندارد و وسایل برقی دارید که آن‌ها را در کابینت نگهداری می‌کنید این وسایل را در کابینت‌های بزرگ و عمیق جا دهید تا جلوی دست شمارا نگیرد.

یکی دیگر از نکات مهم درقفسه‌بندی داخل کابینت‌ آشپزخانه این است که مواد شوینده و سایر وسایل شستشو مانند دستکش، صابون، اسفنج و ... را در کابینت زیر سینک ظرف‌شویی قرار دهید و به‌هیچ‌وجه آن‌ها را نزدیک ظروف و موارد غذایی قرار ندهید چراکه تماس این وسیله‌ها باهم ممکن است موجب مسمومیت شود.


   مطلب پیشنهادی:  تغییر دکوراسیون کم هزینه   

کابینت‌های شیشه‌ای

اگر کابینت‌های شما شیشه‌ای است ظروفی را که جنبه دکوری و تزئینی دارد را در جلو قرار دهید، البته بهترین نوه چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه این است که وسایل مشابه را در یک کابینت یا طبقه بچینید مثلاً بشقاب‌ها و کاسه‌ها را در یک طبقه و پارچ و لیوان‌ها را در طبقه دیگر جای دهید این‌طور مرتب‌تر به نظر می‌رسد.

در چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه این نکته را در نظر بگیرید که ظروفی را که به‌صورت فصلی استفاده می‌نمایید و درواقع استفاده چندانی ندارند در پشت وسایل بچینید تا جلوی دست را نگیرند، شربت‌خوری و بستنی‌خوری جزء این ظروف هستند.
حذف وسایل غیر ضروری در طبقات و کابینت‌های آشپزخانه

در چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه وسایل غیرضروری و اضافی را بردارید تا جا برای سایر وسایل باز شود و از شلوغ شدن کابینت جلوگیری شود منظور از وسایل اضافی ظروفی است که جزئی از آن‌ها شکسته است و به علت نداشتن درب یا دسته از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم و وسایل پرکاربرد را در کابینت‌هایی قرار دهید که دسترسی به آن‌ها آسان‌تر است.

اگر تعداد کابینت‌های شما کم است و وسایل شما زیاد است از قفسه یا استندهای طبقاتی در کابینت‌ها استفاده نمایید تا تمامی وسایل به‌طور منظم در کابینت چیده شود و دسترسی به وسایل زیرین نیز آسان‌تر شود. همچنین می‌توانید از داخل کابینت گیره‌هایی را به درب آن بچسبانید و وسایل پارچه‌ای مانند دستگیره، دستکش، دم‌کنی و... را به آن آویزان کنید.کفپوش داخل کابینت

بهتر است داخل کابینت‌ها از کفپوش استفاده گردد و بهترین نوع این کفپوش‌ها از جنس فوم هستند چرا که موقع به وجود آمدن سروصدای حاصل از جابه‌جایی ظروف نمی‌شوند.


   مطلب پیشنهادی: ترفندهای زیباسازی دکوراسیون اخلی   

این مطلب توسط سایت 20 دکور جهت راهنمایی شما برای نحوه چیدمان طبقات و کابینت‌های آشپزخانه تهیه‌شده است. 20 دکور ارائه‌دهنده انواع لوازم دکوراسیون و طبقات و کابینت‌های آشپزخانه است که دارای مدل‌های بسیار متنوع و جدید بوده و در ساخت طبقمحصولات آشپزخانه از مواد مرغوب و باکیفیت استفاده می‌نماید. برای دیدن مدل‌های متنوع کابینت به آدرس اینستاگرام و یا سایت 20 دکور مراجعه کرده و در صورت انتخاب مورد دلخواه آن را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید.