شکل ظاهری دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه بسیاری از افراد با روش‌های گوناگون ازجمله خرید وسایل گران‌قیمت سعی در زیباتر نشان دادن دکوراسیون منزل خود دارند اما برای زیبا شدن دکوراسیون همیشه لازم نیست هزینه زیادی صرف خرید وسایل نمایید بلکه می‌توانید با توجه به درودیوار خانه دکوراسیونی زیبا خلق نمایید.


   مطلب پیشنهادی:  کاربرد دیوار آجری در دکوراسیون منزل   

اگر سقف و دیوارهای خانه کثیف و نامرتب باشد هراندازه وسایل شما زیبا باشد دکوراسیون شما زشت به نظر می‌رسد. بسیاری از افراد با استفاده از کاغذدیواری و رنگ‌آمیزی سعی در زیبایی محیط خود دارند اما افرادی هم هستن که علاقه ای به کاغذدیواری ندارند و قصد دارند تغییر چشمگیری در دکوراسیون خود ایجاد نمایند. به این افراد پتینه کاری در دکوراسیون توصیه می‌شود. در این نوشتار قصد داریم شما را با مزایای پتینه کاری و چندین نکته کاربردی برای پتینه کاری در دکوراسیون آشنا نماییم.
پتینه کاری دکوراسیون چیست؟

پتینه کاری به معنای نو کردن و رنگ و لعاب دادن به اشیا کهنه است اما پتینه کاری در دکوراسیون نوعی هنر ایتالیایی است که امروزه در ایران نیز با روش‌های گوناگون انجام می‌گیرد. به عبارتی نوعی نقاشی ساختمان است که با استفاده از رنگ‌های روغنی یا اکرولیک طرح‌هایی در سقف و دیوار ایجاد می‌کنند. پتینه کاری دکوراسیون مانند رنگ‌آمیزی نیست در این هنر علاوه بر رنگ‌آمیزی، طرح‌های برجسته‌ای ایجاد می‌کنند. این کار به دو مدل کلاسیک و مدرن انجام می‌گیرد. از این‌ رو می‌توان برای تغییر دکوراسیون هر سبک منزلی از آن استفاده کرد.


   مطلب پیشنهادی:  طبقات و کابینت های آشپزخانه را چگونه بچینیم؟   

همچنین می‌توانید رنگ موردنظر خود را انتخاب نمایید و آن را با سایر وسایل خود تطبیق دهید. به‌طورکلی پتینه کاری در دکوراسیون دارای مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های تغییر دکوراسیون است. برخی از این مزیت‌ها عبارت‌اند از: پوشاندن کامل ترک‌ها و فرورفتگی‌های دیوارها، دیرتر کثیف شدن دیوار، طول عمر بسیار بالا، قابل شستشو بودن دیوارهای رنگ‌شده، قابلیت اجرا بر روی سطوح فلزی، پارچه‌ای، پارتیشن، گچ، رنگ و ...، ترمیم قسمت‌های آسیب‌دیده و لک شده به‌راحتی و همچنین می‌توان از آن به‌عنوان یک روش بازسازی ساختمان استفاده کرد.
نکات مهم در پتینه کاری دکوراسیون

پتینه کاری در دکوراسیون منزل یکی از روش‌هایی است که با صرف هزینه کمی می‌توانید تغییرات اساسی را در منزل به وجود آورید اما باید برای انجام این کار به نکاتی توجه داشته باشید، برخی از نکات کاربردی در پتینه کاری عبارت‌اند از:

1. توجه به سبک جهت پتینه کاری

پتینه کاری دکوراسیون دارای مدل‌های بسیار زیاد و متفاوتی است و  باید حتماً در انتخاب طرح، سبک منزل خود را در نظر بگیرید. برخی از مدل‌های آن طرح کاه‌گل، طرح فرشته، طرح ابروباد، طرح چرم، طرح طلاکاری، طرح آجر، طرح چوب و... هستند. هرکدام از این طرح‌ها مناسب سبکی خاص هستند و نمی‌توان آن را در هر خانه‌ای به کار برد. مثلاً استفاده از طرح فرشته و ابروباد مناسب خانه‌هایی است که سبکی مدرن دارند و اگر مبلمان و سبک منزل شما کلاسیک است بهتر است از مدل‌های طلاکاری شده استفاده نمایید تا کاملاً با دکوراسیون شما همخوانی داشته باشد. همچنین طرح موردنظر را با طرح و رنگ کف‌پوش و سرامیک‌ها تطبیق دهید.

پتینه کاری روی چوب و پتینه کاری روی دیوار سیمانی از معروف‌ترین انواع پتینه کاری به شمار می‌روند.
2.  توجه به مکان جهت پتینه کاری

 یکی دیگر از نکاتی که در پتینه کاری دکوراسیون باید به آن توجه داشت مکان آن است. بهتر است از این روش برای سقف‌ها و دیوارهایی که دچار ترک و کثیفی شده‌اند استفاده نمایید چراکه این روش بافت‌های ریزودرشتی دارد که آسیب‌های دیوارها را به‌خوبی می‌پوشاند. البته می‌توان در دیوارهای سالم و رنگ‌کاری شده نیز از پتینه کاری استفاده کرد اما می‌توان برای بازسازی دیوارها این روش را به کار برد. همچنین نباید تمامی دیوارها و سقف‌ها را طراحی نمایید این کار باعث شلوغی دکوراسیون خواهد شد. بهتر است از این هنر تنها در برخی قسمت‌های خانه که بیشتر به چشم می‌آیند استفاده نمایید مثلاً تنها یکی از سقف‌ها یا دیوارها را طراحی کنید و هردو آن‌ها را باهم پتینه کاری نکنید.
3. جلوگیری از کثیفی سایر دیوارها

 یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام پتینه کاری دکوراسیون به آن توجه داشته باشید این است که مواظب باشید که سقف‌ها و دیوارهایی را که قصد رنگ کردن آن‌ها را ندارید کثیف و رنگی نشوند. برای این کار کف زمین را با استفاده از روزنامه یا پارچه کاملاً بپوشانید و از اسپری‌های بدون هوا برای رنگ کردن استفاده نمایید این اسپری‌ها به علت شارژ شدن با برق سرعت رنگ‌آمیزی شمارا بالا می‌برند و کمتر باعث کثیفی محیط می‌شوند اما رنگ کردن با قلم‌مو وقت زیادی می‌گیرد و ممکن است باعث رنگ شدن دیوارهای اطراف نیز شود.


   مطلب پیشنهادی:  تغییر دکوراسیون کم هزینه   

4. استفاده از رنگ مناسب جهت پتینه

 یکی دیگر از نکات مهم که در پتینه کاری دکوراسیون حتماً باید به آن توجه داشته باشید انتخاب رنگ مناسب است. بسیاری از رنگ‌های موجود برای این کار از مواد نفتی تشکیل‌شده‌اند و بوی بدی را در فضا ایجاد می‌کنند و حتی ممکن است باعث آلرژی شما شوند. از این ‌رو سعی نمایید در درجه اول رنگی را انتخاب نمایید که پایه اصلی آن به ‌جای نفت از آب باشد یعنی از رنگ‌های اکرولیک استفاده نمایید این رنگ‌ها ضدزنگ هستند و برای قسمت‌های فلزی ساختمان نیز می‌توان از آن استفاده کرد و بوی کمتری دارند اما درهرصورت هنگام پتینه کاری دکوراسیون در و پنجره‌ها را کاملاً باز بگذارید تا هوا تهویه شود.
5. نوع رنگ‌آمیزی

 یکی دیگر از نکات کاربردی که حتماً باید به آن توجه داشته باشید نوع رنگ‌آمیزی است، معمولاً رنگ‌ها زود خشک می‌شوند و اگر شما سرعت عمل خوبی نداشته باشید ممکن است سطح دیوار یا سقف شما ناهموار شود و میان یک دیوار تفاوت رنگ به وجود آید. بنابراین بهتر است رنگ‌آمیزی را به افراد متخصص بسپارید و از روش‌های رنگ‌آمیزی استفاده نمایید که سرعت شما بالا رود.
6. روش مورداستفاده جهت پتینه

 یکی دیگر از نکات مهمی که در پتینه کاری دکوراسیون باید به آن توجه داشته باشید روش مورداستفاده برای این کار است. این طراحی به روش‌های گوناگونی مانند استفاده از پارچه، پتینه کاری با اسفنج، روش رنگ‌برداری، روش راه‌راه کردن، روش بافت‌دار کردن و ... انجام می‌گیرد. شما باید بهترین روش را با توجه به مکان موردنظر انتخاب نمایید. مثلاً بافت‌دار کردن مناسب محیط‌هایی است که ترک در دیوار وجود دارد، یا راه‌راه کردن مناسب اتاق‌های خواب و یا مکان‌هایی است که سقف بلند دارند. در این مکان‌ها باید راه‌راه‌های افقی به وجود آورد تا سقف کوتاه‌تر به نظر برسد.

جهت آموزش پتینه کاری حرفه‌ای و پتینه کاری مدرن می‌توانید به مراکز آموزشی معتبر مراجعه نمایید.
این مطلب توسط سایت 20 دکور جهت راهنمایی شما برای تغییر دکوراسیون و پتینه کاری در دکوراسیون تهیه‌شده است. 20 دکور تنوع بالایی از لوازم دکوری را ارائه می‌دهد که دارای مدل‌های بسیار متنوع و جدید بوده برای دیدن مدل‌های متنوع وسایل دکوراسیون منزل مانند مبلمان، لوستر، سرویس خواب و... به آدرس اینستاگرام و یا سایت 20 دکور مراجعه کرده و در صورت انتخاب مورد دلخواه آن را به‌صورت اینترنتی سفارش دهید.