صفر تا صد رشته طراحی دکوراسیون داخلی


در این مقاله ما قصد داریم برای شما 0 تا 100 رشته طراحی دکوراسیون داخلی را با جزئیات کامل شرح دهیم. بازار کار این رشته، درآمد مناسبی که می‌توانید به کمک خلاقیت خود به دست آوردید و همچین در نهایت به چند سوال بسیار مهم که حتما برای شما که قصد ورود به این رشته را دارید پیش خواهد آمد، پاسخ دهیم.

 پس حتما تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید و مطمئن باشید که بعد از خواندن این مقاله دیگر احتیاجی به خواندن و تحقیق کردن راجع به این رشته نخواهید داشت. تعریف طراحی داخلی 

دراصل طراحی داخلی یا همان طراحی دکوراسیون داخلی، هنر چیدمان داخل فضای ساختمان است و به نوعی علم ارتقا درون یک محیط است که هدف آن ایجاد یک فضا برپایه  سلامت روحی و زیبایی شناختی سازه ای است که فرد یا افرادی داخل آن زندگی می‌کنند و یا فعالیت اجتماعی انجام می‌دهند. 

طراح دکوراسیون داخلی کیست؟

طراح دکوراسیون داخلی کسی است که در این شغل وظایف گوناگونی را بر عهده می‌گیرد. مانند برنامه ریزی، تحقیق، هماهنگی، مدیریت پروژه‌هایی که در دست دارد، ایجاد و تولید برخی لوازم، طراحی، بازرسی و نظارت بر پروسه و کیفیت انجام کار و همچنین ارتباط با مشتری‌ها.

تاریخچه رشته طراحی دکوراسیون داخلی

این رشته در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 میلادی به وجود آمد. 

قبل از آن مردم با ذوق، استعداد و خلاقیت خود، منزلشان را طراحی می‌کردند و آن را می‌ساختند اما از اصول خاصی پیروی نمی‌کردند.

از آنجایی که طراحی داخلی باعث رشد جامعه می‌شد، همزمان با انقلاب صنعتی، همانند بسیاری از رشته های دیگر، این رشته هم دچار  تحولات بزرگی شد

نکته: از آنجایی که تمام اصطلاحات این رشته در دنیا اختصاصی هستند، کلمه دکوراتور یا طراح داخلی تنها دارای یک معنای واحد نبوده و تعاریفی جداگانه دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تذکر مهم: ما هیچوقت نمی توانیم زیبایی، خلاقیت و ایده‌های خوب گذشتگان را انکار کنیم اما در این مقاله می‌خواهیم تعریف دقیق و تخصصی رشته طراحی دکوراسیون داخلی در دانشگاه را مورد بحث قرار دهیم.تفاوت بین معمار داخلی، طراح داخلی و دکوراتور داخلی چیست؟

یک معمار داخلی ساماندهی فضاها را بر عهده دارد و درواقع تعیین می‌کند که هریک از فضاها در کدام قسمت قرار گرفته و به چه شیوه‌ای ایجاد شود.

سپس در مرحله بعد طراح داخلی با شناخت و شناسایی افکار مردم و با استفاده از آن‌ها فضاهایی کاربردی و جذاب طراحی می کند. اما دکوراتور تنها وظیفه دارد طرح‌ها را اجرا نموده و در واقع مدیر اجرایی یک پروژه است .

یک دکوراتور از زمانی که پروژه را بر عهده می‌گیرد تا زمانی که آن را تحویل کار فرما یا مالک می‌دهد، به چیزی جز اجرا کردن و انجام پروژه طبق برنامه ریزی‌های انجام شده فکر نمی کند و صرفا اجرای یک پروژه را بر عهده دارد.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی برای ورود به دانشگاه

شاید بتوان گفت طراحی دکوراسیون داخلی یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای ورود به دانشگاه است .

این رشته هم در داخل و هم در خارج از ایران دارای طرفداران بسیاری است.

حال سوال این است که برای ورود به این رشته باید چه کاری انجام دهیم؟

برای ورود به این رشته پرطرفدار می‌توانید هم از طریق دبیرستان رشته ریاضی فیزیک و هم از طریق رشته هنر و همچنین از طریق آموزشگاه‌های معتبری که این رشته را آموزش می‌دهند اقدام نمایید.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی چند واحد دارد؟

114 واحد دروس اختصاصی ،21 واحد دروس عمومی و 14 واحد اصلی به همراه پایان نامه را باید بگذرانید تا مدرک آکادمیک این رشته را دریافت کنید.

این رشته فقط در دانشگاه‌های خاصی ارائه می شود که در دفترچه انتخاب رشته به آنها اشاره شده است.

با تحصیل در رشته طراحی دکوراسیون داخلی چه مهارت‌هایی کسب می‌کنیم؟

آشنایی با روحیات مشتریان و افزایش دقت کار، طراحی مطابق با نظر مخاطب (مشتری) که شامل زمان، هزینه، نحوه اجرا و همچنین مشاوره در تمامی بخش‌ها می‌شود.

این موارد شامل طراحی فضای داخل خانه یا محیط تعیین شده است، طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه بصورت ویدئو و عکس و یا ساخت نمونه طرح نهایی برای جلب رضایت مشتری، ارائه مشخصات اجرایی پروژه با توجه به شرایط شکل گرفته و تعیین زمان، هزینه و نحوه اجرای کار تا پایان، سفارش و نظارت بر تهیه لوازم اجرای کار با توجه به تشریفات و توضیحات قید شده در تفاهم همکاری با مشتری، نظارت بر اجرای تمامی مراحل طرح، تکمیل و تحویل نهایی پروژه با توجه به موارد تعیین شده و در نهایت جلب رضایت و اطمینان مشتری است.
بهترین نرم افزار های رشته طراحی دکوراسیون داخلیدر مطلب قبلی خیلی راجب اهمیت یادگیری نرم افزار های مربود به رشته طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کردیم اما بگذارید رک بگویم بدون دانستن 2یا 3 تا از این نرم افزار ها کاری برایتان پیدا نمیشود پس حتما سعی کنید با یادگیری این نرم افزار ها موقعیت شغلی خود را ارتقادهید و یادتان باشد یک متخصص با تجربه هیچگاه بیکار نمی ماند در ادامه 5 نرم افزار مهم و کاربردی را که برای بازار کار ایران مهم هستند را معرفی می کنم

3D Max

این نرم افزار مهم ترین نرم افزار برای ورود به بازار کار در ایران است با این نرم افزار قدرتمند می توانید ایده های خود را روی یک پلن سه بعدی پیاده سازی کنید


Sketch up

یک نرم افزار سه بعدی برای طراحی مفهومی یک خانه یا یک فضای باز یا بسته است که به شما این اجازه را می دهد قبل از ساخت طرح آنرا با جزئیات کامل مشاهده کنید

 Revit

یک نرم افزار همه کاره ،شما با این نرم افزار می توانید هم طرح دو بعدی بزنید هم طرح سه بعدی  این نرم افزار را حتما باید جزو نرم افزار هایی قرار دهید که باید در آن مهارت کسب کنید

Vray

 نرم افزاری سه بعدی برای ساخت طرح های گرافیکی از این نرم افزار در بازی سازی هم استفاده می شود

Autocad

این نرم افزار قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نرم افزار دو بعدی است که البته با آمدن نرم افزار رویت کاربرد خود را در بین طراحان از  دست داده است اما همچنان یکی از مهم ترین نرم افزار های این رشته است


بزرگ‌ترین مشکل (ایراد) رشته طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

شاید بتوان گفت بزرگترین مشکل کسانی که وارد این رشته می‌شوند، تعداد زیاد رقبا و فارغ‌التحصیلانی است که به این رشته دوست‌داشتنی وارد می‌شوند. 

هر چند وضعیت باقی رشته‌های دانشگاهی هم به همین صورت است، اما در این رشته با روی‌کار‌آمدن موسساتی که در زمینه طراحی دکوراسیون آموزش می‌دهند و مدارک معتبری هم ارائه می‌کنند، تعداد فارغ‌التحصیلان و همچنین کسانی که دارای مدارک از آموزشگاه‌های معتبر هستند افزایش یافت. 

در صورتی‌که عرضه از تقاضا برای این رشته بیشتر شد و کمبود اشتغال در این رشته باعث شد دفاتری هم برای اشتغال افراد ایجاد شود. درنتیجه این امر هم انتخاب طراح دکوراسیون برای مشتریان بسیار دشوار شد.

مواردی که در بالا اشاره شد، باعث به وجود آمدن یک رقابت بسیار دشوار شده است. به همین دلیل بسیار مهم است تا زمانی که شما وارد این بازار کار می‌شوید، چیزی متفاوت‌تر و خاص‌تر از بقیه برای عرضه به مشتری خود داشته باشید.

درآمد رشته طراحی دکوراسیون داخلی

درآمد رشته طراحی دکوراسیون داخلی همانند سایر رشته‌های آکادمیک، کاملا وابسته به خود شخص است.

برای مثال هرچقدر که شما سابقه کار بالاتر، مهارت ارتباط با مشتری بهتر و مهارت‌های شغلی بیشتری داشته باشید، درآمد شما افزایش خواهد یافت و مشتریان بیشتری هم خواهید داشت. از دیگر مزایای این رشته خود اشتغالی است. به این صورت که فرد خودش می‌تواند یک دفتر کار با چند کارمند افتتاح کرده و با تبلیغات صحیح، مشتری خود را جذب نماید و اگر هم سرمایه اولیه‌ای ندارد می‌تواند به صورت فریلنسر پروژه بگیرد و انجام دهد.


بازار کار خارجی طراحی دکوراسیون داخلی چگونه است؟

باید بدانید که در کشورهای خارجی این رشته درآمد بالاتری از درآمد عمومی جامعه دارد .

در کشور آمریکا در سال 2010 درآمد متوسط یک فرد سالیانه حدود 34000 دلار است ولی یک طراح دکوراسیون داخلی حدود 46000 دلار در سال درآمد دارد. البته باید بدانید که در کشور آمریکا تعداد کسانی که در رشته طراحی داخلی تحصیل کرده اند زیاد است و این درآمد بخاطر رقابتی است که در این کشور وجود دارد. 

در کشورهای انگلستان و استرالیا بازار این کار بهتر است و یک طراح دکوراسیون داخلی حدود 68000 و 52000 دلار آمریکا درآمد دارد.

آیا یک طراح دکوراسیون  در ایران آینده ای دارد؟

باید بدانید رشته طراحی دکوراسیون داخلی در بازار ایران با اینکه رقبای بسیاری دارد اما هنوز هم می‌توان با داشتن چند مهارت خوب در این رشته و داشتن مهارت‌های ارتباط با مشتری، درآمد خوبی را از این رشته کسب کرد.

تذکر: تنها دلیلی که مشتری‌ها از شما خرید نمی کنند نداشتن اعتماد به شخص شما یا به کار شماست .

برای اینکه مشتری به شخص شما اعتماد داشته باشد، باید مهارت‌های ارتباطی خود را بالا ببرید. اما برای اینکه به کار شما اطمینان پیدا کند باید به او اطمینان دهید که او در انتها از پروژه راضی خواهد بود. اما چطور؟

شما می‌توانید از نرم افزارهایی مانند اتوکد، تری دی مکس و یا سایر نرم افزارهایی که می‌تواند کار شما را به صورت دو بعدی یا سه بعدی نمایش دهد، استفاده کنید. به مشتری در مورد کیفیت و کمیت کار اطمینان دهید و خاطر او را از نحوه انجام کار آسوده نمایید و اگر پرتفولیو و رزومه کار واقعی و خوبی داشته باشید که راحت‌تر می‌توانید نمونه کارهای خود را به مشتری ارائه دهید.بازار کار طراح دکوراسیون داخلی در کشور ایران چگونه است؟

یک طراح دکوراسیون می‌تواند در بخش‌های مختلفی از جمله بانک‌ها و محیط‌های اداری، غرفه‌های مراکز فروش، 

طراحی دکور انواع فروشگاه‌های کیف، کفش، انواع لباس زنانه، کودکان، مردانه و همچنین در طراحی دکوراسیون سالن‌های انتظار بیمارستان‌ها مطب‌های پزشکان، کلینیک‌ها، دندانپزشکی‌ها ، روانپزشکی‌ها، آزمایشگاه‌ها و انواع مراکز بهداشتی و درمانی.

همچنین در حوزه تفریح و سرگرمی می‌توان به استراحتگاه‌ها، هتل‌ها، کشتی‌های تفریحی، کافه‌ها، صحنه‌آرایی سینمایی و تئاترها، سالن‌های برگزاری مراسم مختلف مانند عروسی‌ها، سالن‌های برگزاری موسیقی و کنسرت‌ها، سالن‌های آتلیه، سالن‌های ورزشی، موزه‌ها، رستوران‌ها، باشگاه‌ها و اماکن مقدس فعالیت نماید.

 همچنین در بخش دولتی و خصوصی می‌توان به مدارس و مهد کودک‌ها دانشگاه‌ها، سالن‌های اجلاس و دفاتر خدمات دولتی نظیر دفاتر شهرداری و...اشاره نمود.

همانطور که مشاهده کردید بازار کار این رشته تقریبا نامحدود است زیرا در هر فضایی نیاز به این رشته احساس می‌شود همچنین کسانی که در این رشته تحصیل می‌کنند می‌توانند به صورت فریلنسر ( با گرفتن پروژه ) کار کرده و درآمد خوبی از این کار داشته باشند. با توجه به بازار کار فوق العاده‌ای که این رشته دارد، می توان با داشتن چند مهارت جانبی در این رشته بسیار موفق بود.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند با راه‌اندازی یک سایت، فعالیت در چند شبکه اجتماعی،  تهیه چند طرح و ارائه مشاوره آنلاین، درآمدهای جانبی خوبی بدست آورند .توجه: اگر فکر می‌کنید این رشته، یک رشته بسیار ساده است، باید بگوییم که در اشتباهید و این رشته هم سختی‌هایی دارد که باید آنها را بپذیرید  و با آن‌ها کنار بیایید .

هر تصمیمی که در زندگی‌تان می‌گیرید ممکن است سرنوشت شما را دگرگون کند. پس اول راجع به تصمیم خود بسیار تحقیق کنید. درست مانند همین کاری که در حال حاضر با خواندن این مقاله انجام می‌دهید .

ابتدا بگذارید به چندسوال مهم در این رشته پاسخ دهیم.

طراح دکوراسیون داخلی چه کسی است؟

قبلا راجع به این سوال که طراح دکوراسیون داخلی کیست توضیحاتی دادیم اما اینجا هم یک بار دیگر به شما راجع به آن توضیح می‌دهیم .

طراح دکوراسیون داخلی کسی است که دروس دانشگاهی این رشته را گذرانده یا مدرکی معتبر از یک آموزشگاه معتبر درسافت کرده است و از نظر علمی صلاحیت انجام و طراحی داخلی را به صورت عملی دارد.دکوراتور داخلی چه کسی است؟

دکوراتور داخلی هر شخص با هر تحصیلات یا حتی بدون تحصیلات مرتبط هم می‌تواند باشد . یک خانم خانه‌دار ، یک کارگر چوب‌بری، یک دانشجو در رشته‌ای غیر طراحی دکوراسیون داخلی یا هر شخص دیگری که به چیدمان  و ست کردن وسایل منزل و رنگ‌های آنها علاقه داشته باشد می‌تواند یک دکوراتور داخلی باشد و حتی با کمی تبلیغات و داشتن چند نمونه کار می تواند درآمد قابل‌قبولی از این کار داشته باشد.

 البته درآمد افرادی که این کار را انجام می‌دهند وابسته به تجربه هرکس متفاوت است. مثلا یک دفتر تزئینات که پارچه و کاغذ دیواری می‌فروشد، می‌تواند با داشتن کمی سلیقه و ذوق هنر به مشتریال خود بگوید من می‌توانم دکور و چیدمان منزل شما را هم انجام دهم و اینگونه از این راه هم پول خوبی بدست آورد. این افراد در حال حاضر جای طراحان را در بازار اشغال کرده‌ اند. زیرا پروژه‌های زیادی گرفته اند و  تجربه کاری بالایی دارند. این موضوع در این شغل بسیار مهم است که شخص بسیار با تجربه و خبره باشد اما طراحان دکوراسیون داخلی همان طور که در بالا گفتیم تنها تحصیلات تئوری و آکادمیک دارند که خیلی نظر مشتریان را جلب نمی کند اما اگر همین افراد چند نرم افزار شبیه سازی بلد باشند و چند نمونه کار عملی داشته باشند نسبت به افراد دکوراتور می‌توانند پروژه‌های بیشتری دریافت نمایند.

آیا برای آنکه در رشته طراحی دکوراسیون داخلی موفق شویم حتما باید استعداد داشته باشیم؟

مشخص است که شما اگر در یک زمینه استعداد داشته باشید و در همان رشته تحصیل و کار کنید بسیار موفق خواهید بود. اما برخی رشته‌ها نیاز صددرصدی به استعداد ندارد و تنها نیاز است علم کافی در آن زمینه داشته باشید. ما به شما اطمینان می‌دهیم که این رشته نیاز بسیار زیادی به ذوق و قریحه هنری دارد.

درست است که در این رشته همانند باقی رشته‌های دانشگاهی قواعد و مراحلی را باید بدانید، اما خلاقیت عامل بسیار مهمی است که موجب موفقیت شما می‌شود. وگرنه می‌توانید همانند باقی افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند، همیشه به دنبال کار بگردید و در نهایت یک کار کارمندی با حقوق وزارت کار دریافت کنید که این مورد اصلا توصیه نمی‌شود. تا حد امکان به فریلنسری که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، روی بیاورید و برای کشف استعدادتان در این رشته در زمانی که در حال تحصیل هستید، تا جایی که می‌توانید پروژه بگیرید. حتی در ابتدا به صورت رایگان و کارآموزی کار کنید تا بتوانید استعداد و خلاقیت خود را شکوفا کنید.

این رشته تنها ترکیب کردن چند رنگ نیست !

شاید فکر کنید با رشته‌ای طرف هستید که کاری بدون سختی و زحمت است و کار تمیزی است. اما این یک اشتباه دیگر است. اگر تصورتان این موارد است شاید بعد از چند وقت با مشکلات بسیاری روبه‌رو شوید .

پس شما باید خود را برای سختی‌ها و چالش‌های این رشته شیرین آماده کنید. این رشته مفاهیم تئوری بسیار زیادی مانند تاریخچه‌ها، سبک‌ها، تشکیلات ساختمانی، ساختار سازه‌ها و انواع ساختمان‌ها، تسلط به کامپیوتر و نرم افزارهای مرتبط با طراحی دکوراسیون داخلی، ارگونومی، روانشناسی رنگ‌ها، ساختارهای مفهومی و ... از درس‌های مهم این رشته هستند.

اما این رشته به مهارت‌های دیگری هم احتیاج دارد.

مانند: برنامه‌ریزی، نحوه و سبک پیاده سازی، شناخت نیاز مخاطبان، جلب رضایت مشتری و تحویل به موقع کار. 

نکته بسیار مهم: همانطور که در بالا گفته شد رزومه شما رابطه مستقیمی با درآمد شما دارد. پس حتما توجه کنید که در این رشته اولین اشتباه می تواند آخرین اشتباهتان باشد. پس باید در کارتان جدی باشید و تمام موارد بالا را رعایت کنید.فریب حقوق و دستمزد های بالای این رشته را نخورید  

  شاید افرادی باشند که در این رشته دستمزدها و پول‌های خوبی دریافت کنند اما همه کسانی که در این رشته تحصیل کرده‌اند اینطور نیستند. باید با حقیقت روبه‌رو شد، اگر در تصوراتتان این را می بینید کار خاصی را انجام نمی‌دهید و تنها کار مدیریت را انجام می‌دهید، باید بگویم سخت در اشتباهید و بهتر است این خیال‌بافی‌ها که فقط موجب افت انرژی و انگیزه شما برای پیشرفت است، کنار بگذارید. شما در ابتدای کارتان باید سخت کار کنید. حتما در فرصتی مناسب به یک دفتر طراحی دکوراسیون رفته و از یکی از کارشناسان آنجا که فردی موفق در آن رشته است، راجع به درآمد این رشته سوال کنید. مطمئن باشید او هم به شما همین حرف‌ها را میزند که درآمد شما وابسته به رزومه شما و مهارت‌های ارتباط با مشتری شما دارد، همچنین محل دفتر شما، بستن قرار دادهای دو طرفه، ارتباط و همکاری شما به هر نحوی با بخش های تجاری می‌تواند درآمدهای خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد.

خودتان را به جای مشتری بگذارید

آیا اگر شما مدیر یک فروشگاه بزرگ بودید، شخصی مانند خودتان را برای طراحی دکوراسیون انتخاب می‌کردید؟

آیا بین شما و افراد دیگری که در این رشته تحصیل کرده‌اند تفاوت و مزیتی وجود دارد که مشتری شما را انتخاب کند؟

آیا می‌توانید با مشتری خودتان ارتباط برقرار کنید و او را قانع کنید که شما را برای طراحی دکوراسیون خود انتخاب کند؟

آیا شخصیت کاریزماتیکی دارید که مشتری از هم صحبت شدن با شما احساس خوبی داشته باشد؟

چطور بدون داشتن نمونه کار عملی می‌توانند به شما اعتماد کنند؟

اگر توانستید به این سوالات جوابی درخور بدهید و خود را قانع کنید می توانید بقیه را هم قانع کنید.

نکته: همیشه بیشترین خدمات و کمترین دستمزد را در اوایل کار پیشنهاد دهید.با این 4 نکته رزومه خود را متحول کنید

1-از نمونه کارهای خود عکس بگیرید.

2-کارآموزی کنید حتی رایگان و یا پول بدهید تا کار را به صورت عملی یاد بگیرید. شاید اوایل کار فشار زیادی رویتان باشد اما بعد از یک یا دو ماه درآمدی را بدست می‌،ورید که خستگی آن چند ماه را هم از تنتان بیرون  می‌کند.

3- با تامین‌کنندگان بازار ارتباط بگیرید. آنها پل‌های خوبی برای وصل کردن شما به بازارهای بزرگتر می‌شوند.

4- در ابتدا خیلی به سود فکر نکنید بلکه تمرکزتان به بزرگی کاری که انجام می‌دهید و همینطور رزومه‌ای که برای خود می‌سازید بگذارید.

5- پشتکار و تلاش را چاشنی کار خود کنید و تا می‌توانید پروژه‌ها را زودتر از زمان تعیین شده تحویل دید البته هیچوقت از کیفیت کار خود نزنید.

رقبایتان را فراموش نکنید

همواره در وقت‌های آزاد خود رقبایتان را تحلیل کنید، کارها و خدماتشان را مورد بررسی قرار دهید.

مجلات، سایت‌ها، کانال‌های تلگرام، صفحات اینستاگرام و صفحات مجازی مرتبط با کارتان را دنبال کنید، از طرح‌های روز دنیا ایده بگیرید و آنها را با سبک‌های ایرانی پیوند بزنید تا مشتری‌های خود را شگفت زده کنید .

روی انتخاب محل کارتان حساس باشید

دفتر شما باید در محلی باشد که رشد جمعیتی در آن مکان مثبت است و کسانی که در آن محل زندگی می‌کنند از نظر اجتماعی شرایط مناسبی داشته باشند.

امضای شما باید در کارتان درج شود 

طراحی و سبک کار خودتان را داشته باشید.

هر چقدر که امضای شما مشخص‌تر باشد و در معرض دید افراد بیشتری قرار بگیرد، شهرت شما هم افزایش خواهد داشت و هر چقدر مشهورتر باشید پروژه‌های بزرگ‌تر و بیشتری می‌گیرید و پول بیشتری هم بابت آنها دریافت می‌کنید.

مقررات صنف و سازمانی را که در آن کار می‌کنید از یاد نبرید

هر صنف و سازمانی، دارای قوانین و مقرارتی برای مکانی که در آن کار می‌کند است که حتما باید آنها را بدانید .

برای مثال، در مدرسه‌ها و سازمان‌های آموزش و پرورش، مقررات خاصی برای دکوراسیون محل تحصیل دانش آموزان دارد و هر چقدر هم که کارتان درجه 1 باشد اگر آنها را ندانید و رعایت نکنید با مشکل مواجه می‌شوید و طرح شما را نمی‌پذیرند.

آیا دانش اجرایی کار را دارید؟

احتمالا اندازه یک لوله در اتاقی که در حال طراحی آن هستید، بی‌اهمیت به نظر می‌رسد اما در زیرسازی کف بسیار مهم و بااهمیت است که بدانید اگر لوله‌ها را بزرگ انتخاب کنید، کف اتاق بدشکل می‌شود، اگر کوچک باشند دچار گرفتگی می‌شوند و برای رفع گرفتگی چاره‌ای نیست جز اینکه کف را خراب کنند تا لوله را پیدا کنند. پس عملا دکور شما از بین رفته است.

پس باید اندازه، نوع و کیفیت لوازم کارتان را مانند یک دانش‌نامه سیار همراه خود داشته باشید.همیشه حق با مشتری است

شاید برای یک فضا، شما طرح یا سبک خاصی را بپسندید اما مشتری شما آن را نپسندد. در این مورد سعی کنید با استفاده از شبیه‌سازها او را قانع کنید و اگر نتوانستید، مقاومت زیادی از خود نشان ندهید، زیرا همیشه حق با مشتری است و همیشه سعی کنید خود را محدود به 1 یا 2 سبک نکنید زیرا در این شرایط مشتریان شما کاهش می‌یابند و اگر مشتری هم پیدا شود چون نمونه کاری در آن مورد ندارید، باید او را با شبیه سازی و مهارت‌های ارتباطی خود قانع کنید که این مسئله کار دشواری است.

آیا اکنون که این مقاله را مطالعه کرده‌اید و همه مشکلات و سختی‌های آن و تمام شیرینی‌ها و لذت‌هایش را شناختید، باز هم رشته طراحی دکوراسیون داخلی را انتخاب می‌کنید؟

نظرات خود را حتما با ما به درمیان بگذارید.