همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در دکوراسیون منزل، انتخاب مبلمان شیک و متناسب با خانه است. در انتخاب مبلمان نیز انتخاب نوع پارچه، کشور تولید کننده و رنگ آن بسیار حائز اهمیت است. و از آنجایی که پارچه‌های بسیار زیادی در بازار موجود است. بهتر است هریک از آنها را بشناسید و بهترین انتخاب را برای مبلمان خود داشته باشید.

اگر شما هم قصد خرید مبلمان داشته‌اید و به فروشگاه مبلمان مراجعه کرده‌اید، حتما واژه کالیته پارچه به گوش شما خورده است. کالیته پارچه درواقع همان آلبوم پارچه است که شما می‌توانید برشی از پارچه‌ها را در رنگ‌بندی مختلف و به تفکیک نام و برند آن پارچه مشاهده کرده و انتخاب کنید. در حال حاضر بیشتر پارچه‌های موجود در بازار ایران چینی است. البته پارچه‌های تولید ایران، ترکیه و بعضا ایتالیا نیز در بازار موجود است. اما باید هوشیار باشید که اطلاعات ارائه شده توسط فروشنده پارچه صادقانه و درست باشد.

در حال حاضر برخی پارچه‌ها موارد مصرف بیشتری دارند که می توان به پارچه مبلی مازراتی، پارچه ملما، پارچه پورشه، پارچه زد ایکس (ZX) ، پارچه جگوار، پارچه ملیتا و ... اشاره کرد. در یک مطلب جداگانه به معرفی هریک از این پارچه‌ها و تفاوت جنس، قیمت و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

پارچه مایا


پارچه ملیتا (ایرانی)

انواع پارچه رومبلی براساس جنس

طی یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت که انواع پارچه‌های بکار رفته برای مبلمان از نظر جنس شامل سه دسته هستند.
1. پارچه‌هایی که از مواد طبیعی تشکیل شده‌اند، مانند کتان، نخ، پشم، پنبه، مخمل، جیر و ابریشم.
2. پارچه‌هایی که از مواد مصنوعی تشکیل شده‌اند، مانند ویسکوز، پلی استر، نایلون و میکروفایبر
3. پارچه‌های ترکیبی که درواقع ترکیبی از مواد مصنوعی و طبیعی هستند.

حال به اختصار به بررسی تعدادی از انواع پارچه‌های رومبلی می‌پردازیم.
پارچه کتان: پارچه کتان متشکل از الیاف گیاهی است و به علت بافت نسبتا شلی که دارد، راحت‌تر روی مبل را می‌پوشاند اما در عوض زودتر دچار آسیب شده و نیاز به نگهداری بالایی دارد. همچنین بسیار زود لک شده و شستشوی آن نیز دشوار است.پارچه مخمل: این پارچه به نسبت دارای بافت محکم‌تر و مقاوم‌تری است، دارای بافت نرم و زیباتری است و به نسبت قابلیت شستشوی بالاتری دارد.پارچه جیر: این پارچه از نظر شکل ظاهری شباهت بسیار زیادی به چرم و مخمل دارد و ساختار آن متشکل از پوست گوساله و بز است. جنس جیر ظاهری کلاسیک و شکیل به مبلمان و فضای شما می‌بخشد. تمیز کردن این جنس از پارچه بسیار ساده است اما باید توجه داشته باشید که رطوبت زیادی نگیرد چرا در برابر آب و رطوبت بالا بسیار حساس است و از خود مقاوم بالایی نشان نمی‌دهد.پارچه چرم: این نوع پارچه دارای تراکم بسیار بالا است به هیمن علت بسیار دیرتر دچار آسیب و خرابی می‌شود و همچنین درمقابل لک هم بسیار مقاوم است و اگر دچار لک و کثیفی شود هم به سرعت و سادگی قابل شستشو است. پارچه چرم برای افرادی که در منزل خود فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند مناسب است.پارچه نخی: این نوع پارچه مرسوم‌ترین نوع پارچه رومبلی است که در استحکام‌های متفاوت اعم از مستحکم و شل قابل تولید است. پارچه نخی نسبت به سایر انواع پارچه‌های رومبلی ارزان‌تر است.
پارچه پشمی: پارچه پشمی معمولا از پشم میش، گوسفند و یا بز تولید می‌شود. از این نوع پارچه به علت خاصیتی که دارد، بیشتر در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می‌گیرد چراکه تا میزان فراوانی گرما را انتقال می‌دهد. پارچه پشمی نرم و لطیف است، دربرابر چروک شدگی، پارگی و خرابی مقاوم است اما در برابر لک از خود مقاومت نشان نمی‌دهد.پارچه ویسکوز: این پارچه بسیار زود چروک می‌شود و رطوبت را به راحتی جذب می‌نماید.پارچه نایلونی: این پارچه در برابر رطوبت، سایش و کشش بسیار مقاوم است اما در برابر نور خورشید از خود مقاومت کمتری نشان می‌دهد.
پارچه پلی استر: این پارچه نیز در برابر نور خورشید، چروک شدگی، پارگی و خرابی از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می‌دهد.پارچه میکروفایبر: این پارچه در مقابل لک بسیار مقاوم است و به طور کلی بافت آن از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و به همین علت دربرابر عوامل گوناگون بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد.


   مطلب پیشنهادی: سبک شناسی مبلمان


نکاتی که هنگام خرید پارچه رومبلی باید به آنها توجه کنید.

نوع پارچه: در ابتدا باید درنظر داشته باشید که چه نوع پارچه‌ای برای شما مناسب است. این انتخاب وابسته به سلیقه، سبک زندگی و نیاز شما است.
رنگ پارچه: انتخاب رنگ پارچه کاملا وابسته به سلیقه شما و همچنین دکوراسیون منزلتان است که رنگ پارچه باید کاملا مطابق با سایر دکوراسیون منزل شما باشد. همچنین بهتر است درنظر داشته باشید که اگر کارمند هستید و زمان کافی برای تمیز نمودن پارچه مبلمان ندارید و یا در خانه فرزندی کوچک دارید، بهتر است رنگ پارچه مبلمان خود را تیره درنظر بگیرید تا کثیفی را کمتر نشان دهد.
طرح پارچه: علاوه بر رنگ پارچه، طرح پارچه را هم باید کاملا درنظر داشته باشید که متناسب با سایر دکوراسیون منزل شما باشد. بهتر است که مبلمان بزرگتر شما دارای طرح‌های ساده‌تری باشند و مبل‌های تکی و کوچکتر طرح‌دار باشند.تراکم پارچه: تراکم پارچه بسیار دارای اهیمت است چراکه اگر پارچه از تراکم کافی برخوردار نباشد، در طی استفاده مداوم و گذشت زمان، دچار خراشیدگی شده و آسیب می‌بیند.
بافت پارچه: بافت پارچه تاثیر مستقیمی بر روی استحکام پارچه دارد. هرچقدر بافت محکم‌تر و سفت‌تر باشد، در طی مرور زمان، پارچه ظاهر خود را دیرتر از دست می‌دهد و همچنین شستشوی آن ساده‌تر انجام می‌پذیرد.
همچنین شما میتوانید برای استعلام قیمت و خرید پارچه با 20دکور در تماس باشید.

مشاهده تمامی انواع مبلمان راحتی 20 دکور