امروزه در اکثر خانه ها لوستر یکی از اساسی ترین وسایل به حساب می اید که بجز درخشان کردن منزل جلوه خاصی به خانه شما میدهد و تنوع بسیار زیادی در بازار برای لوستر ها وجود دارد که طبق وسایل موجود در منزل خود میتوانید یک مدل را انتخاب کنید.لوستر ها همه ی طرفداران را اعم از مدرن یا کلاسیک در بر میگیرد که موقع خرید به علت حجم زیادی از لوستر شما را برای خرید دچار مشکل میکند. ما برای شما مدل های مخلف را بررسی کردیم که در زیر مشاهده میکنید.


راهنمای لازم برای خرید لوستر

اگر میخواهید لوستر بخرید یا تعویض کنید باید نسبت به لوستر پذیرایی خود لوستر اتاق ها را هم انتخاب کنید پس اگر لوستر پذیرایی ندارید اول برای خرید لوستر در پذیرایی اقدام کنید و طبق ان میتوانید مدل و رنگ و طرح مورد نظر خود را انتخاب نمایید. مشخصات این لوستر ها را در ادامه برای شما بررسی میکنیم.

نکته :قبل از خرید حتما محل قرار گیری لوستر را چک کنید و ببینید زنجیره هایی که برای اتصال لوستر قرار گرفته اند تحمل لوستر های سنگین را دارد یا خیر تا بعدا دچار مشکل نشوید.


لوستر خود را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک لوستر اول از همه باید به نور ان لوستر توجه داشته باشید در حالی که انواع لوستر ها از کوچک تا بزرگ در طرح های مختلف وجود دارد که باید نور لازم برای خانه خود را بررسی کنید و بعد از ان متناسب با خانه ی خود لوستر مناسب را انتخاب نمایید. اگر پذیرایی منزل شما کوچک است باید از لوستر های کوچک تر استفاده کنید تا نور پذیرایی شما تنظیم باشد زیرا اگر از تعداد زیادی لامپ در لوستر استفاده شده باشد نور خیلی زیادی ایجاد میکند که مجبور میشوید بعضی از لامپ ها را باز کنید که جلوه زیبایی به منزل شما نمیدهد.


2 نکته را برای خرید تعداد مناسب لوستر که باید بدانید:

1-مقدار نوری که میخواهید لوستر به منزل شما اضافه کند چقدر باشد

2-باید لوستری انتخاب کنید که با دکوراسیون منزل شما همسو باشد


آیا میدانید مدل قرار گرفتن لامپ در نورآن تاثیر دارد؟

اگر لامپ های موجود در لوستر به سمت بالا باشد نور حاصل از ان به دیواره ها میخورد این سبک از لوستر ها برای خانه هایی با سقف کوتاه تر استفاده میشود.لامپ هایی که به سمت پایین قرار دارد نور حاصل از ان روی وسایل منزل تابیده میشود.دارا بودن حباب روی لامپ ها بر روی نور ان ها تاثیر میگذارد.اگر میخواهید یک لوستر زیبا و جذاب انتخاب کنید حتما به این موضوع توجه کامل داشته باشید.

اگر میخواهید از لامپ های پرمصرف استفاده کنید حتما به سرپیچ های لوستر توجه کنید زیرا اگر این سرپیچ ها از جنس پلاستیک ساخته شده باشد تحمل لازم برای حرارت بالا را ندارند و هر لحظه ممکن است خطرساز شود.


قابلیت کنترل از راه دور چگونه است؟

البته بعضی از لوستر های موجود در بازار از قابلیت کنترل از راه دور بهره میبرد که مقدار نور لوستر را با ان میتوان کنترل کرد که در ان صورت مدل لامپ ها کمتر مورد توجه قرار میگیرد و بیشتر مسئله زیبایی به میان می اید

بعضی از لامپ ها در بازار وجود دارد که به اسم CMF  یا LED وجود دارد که مصرف کمتری دارد و نور ملایم تری دارد که اگر فضایی مدرن دارید این سبک لامپ ها برای شما بسیار مناسب هستند.


از چه سایزی از لوستر برای منزل خود استفاده کنیم؟

لوستر ها سایز های متفاوتی دارند که متناسبت با دکوراسیون شما انتخاب میشوند.در سالن های بزرگ باید از لوستر های بزرگ و در سالن های کوچک ار لوستر های کوچک استفاده کرد زیرا لوستر نمای بسیار زیبایی به سالن شما میدهد و باید اندازه مناسب باشد و اگر کوچک تر از سایز استاندارد باشد در فضای خانه گم میشود.اگر سقف منزل شما کوتاه است از لوستر های اسپرت استفاده کنید و اگر سقف بزرگی دارید از لوستر های اویز و بلند استفاده شود.

به این نکته نیز توجه کنید که لوستر خود را کجای منزل میخواهید قرار دهید و نسبت به ان لوستر را انتخاب کنید که با ان هماهنگی داشته باشد.


 3 نکته برای انتخاب سایز مناسب لوستر

1-برای اتاق هایی که کوچک‌ تر از 3*3 است، باید لوستری با عرض 43*50 باشد

2-برای اتاق هایی که حدود 3*3 است، باید لوستری با عرض 53*70 داشته باشید

3-برای اتاق هایی که حدود 4.5*4.5 است، باید لوستری با عرض 63*82 داشته باشید


برای انتخاب لوستر به چیدمان دقت کنید

باید توجه داشته باشید که لوستر هایی به سبک فلزی،کریستالی،چوبی و ... وجود دارد که متناسب با سبک ان منزل نظیره فانتزی،لوکس،سنتی،سلطنتی،اسپرت و ... استفاده میشود و رنگ های زیادی هم برای انتخاب وجود دارد که میتوانید به دلخواه رنگ خود را انتخاب کنید که هیچ محدودیتی امروزه لوستر ها در رنگ ندارند.

اگر میخواهید برای اشپزخانه خود لوستر بخرید سعی کنید لوستر هایی که لامپ ان ها رو به پایین است خریداری کنید و نور کافی را داشته باشد تا تمام اسپزخانه شما را نور حاصل از لوستر تامین کند.

ولی اگر میخواهید برای اتاق خود لوستر تهیه کنید لامپ ها ی رو به بالا را انتخب کنید تا با نور کمتری که دارد ارامش بیشتری به اتاق خواب شما بدهد.


نکاتی که باید درباره انتخاب لوستر بدانید

اگر منزلی مدرن دارید باید از لوستر های کوچک و اسپرت استفاده کنید که بیشتر جلوه زیبایی دارند و روشنایی ان ها کمتر است و بیشتر از جنس فلز و چوب هستند.ولی اگر خانه ای سنتی و قدیمی تر دارید به شما توصیه میشود از لوستر های کلاسیک و بزرگ تر استفاده کنید تا فضای شما را روشن تر کند. البته از مدل های دیگر لوستر هم مثل مدل کریستالی که بسیار پرطرفدار است هم میتوانید استفاده کنید.

 اگر سقف منزل شما تزئین شده است و گچ بری شده شما باید لوستری ساده انتخاب کنید تا از شلوغی زیاد کاسته شود.


حتما لوستر استاندارد خریداری کنید

اگر میخواهید مدت زمان بالایی از لوستر خود استفاده کنید لوستر شما باید استاندارد و تا حدی ساده باشد.لوستر هایی که پیچیده و شلوغ هستند هم برای نظافت کار شما را سخت میکنند و اگر دچار مشکل و خرابی شود به راحتی نمیتوانید مصل ان را پیدا کنید و احتمالا مجبور به تعویض ان میشوید و سعی کنید از لوستر فروشی های معتبر خرید کنید تا به همین زودی ها دچار مشکل نشوید.


هرچیزی که باید از جنس لوستر بدانید

برای خرید یک لوستر خوب حتما باید به جنس ان توجه کنید در حال حاضر در بازار از لوستر هایی با جنس برنزی و برنجی و الومینیومی بیشتر استفاده میشود البته از چوب و اهن هم استفاده میشود ولی خیلی مورد تایید نیستند. لوستر های برنزی از بهترین جنس ساخته شده اند و قیمت ان ها یکم بالاتر است ولی در ایران برای پایین اوردن قیمت بیشتر سعی میشود از الومینیوم لوستر ها را بسازند که هم قیمت بهتری دارد هم بسیار سبک است. البته در بعضی مواقع از اهن هم استفاده میشود ولی به علت زنگ زدن و وزن بالا زیاد استفاده نمیشود.

ولی باید به لوازم های دیگر لوستر هم توجه داشته باشید برای مثال یکی از بهترین لوستر های جهان لوستر های کریستالی هستند که در اکثر ان ها تعداد و وزن کریستال های موجود از بدنه لوستر نیز بیشتر است.

البته این نوع لوستر ها مدل های مختلفی دارد که مقدار کریستال در ان ها متفاوت است بهترین نوع این لوستر ها تمام کریستالی هستند و بدترین ان ها دیگر کریستالی در ان وجود ندارد و از پلاستیک فشرده استفاده شده است و قیمت در این لوستر ها بسیار متفاوت است.

اگر میخواهید برای فضای اصلی منزل یا هتل و جاهای دیگر از این نوع لوستر ها استفاده کنید توجه داشته باشید که اگر از نوع اخر لوستر های کریستالی استفاده کنید خیلی زود متوجه کدر شدن و رنگ رفتگی کریستال ها میشوید و جلوه خیلی بدی به لوستر شما میدهد تا حدی که مجبور به تعویض ان میشوید پس در انتخاب این لوستر ها توجه کنید.


بررسی لوستر های چوبی

برای خرید لوستر چوبی به یک سری نکات باید توجه کنید که ما اینجا به شما میگوییم.

اول از همه و مهمترین چیزی که باید قبل از خرید لوستر چوبی در نظر داشته باشید جنس چوب لوستر است مثلا بعضی از لوستر فروشی ها لوستر هایی با جنس ام دی اف را به فروش میگذارند که اصلا جنس خوبی ندارد زیرا ام دی اف در برابر رطوبت به دمای بالا کیفیت خیلی بدی دارد و باد میکند. بهترین جنسی که برای لوستر چوبی میتوانید پیدا کنید چوب روس است. این نوع چوب بهترین نوع برای لوستر چوبی است و در هر شرایط اب و هوایی میتوانید از ان استفاده کنید پس برای خرید لوستر چوبی حتما دنبال چوب روس بگردید.اگر لوستری که میخواهید خریداری کنید یک رنگ بود و رگه های چوب در ان دیده نمیشد احتمال زیاد جنس ان ام دی اف است زیرا در شرکت های ساخت ام دی اف از رنگ روغن برای ان استفاده میکنند. لوستر های چوبی اکثرا در 4 رنگ سفید،قهوه ای تیره،گردویی و فندقی عرضه میشود که سفید و قهوه ای طرفداران بیشتری دارند.


دسته بندی لوستر چوبی

همانطور که میدانید لوستر های چوبی به دلیل طرح های زیادی که میتوان به چوب داد خیلی متنوع و زیبا هستند و ان ها را میتوانید به 3 دسته تقسیم کرد:

1-سقفی

2-اویز

3-شاخه ای

این نوع لوسترها اقلب در اشپزخانه،راهرو و اتاق خواب استفاده میشود.

لوستر های چوبی برای نمای زیبایی که دارند در همه ی جای منزل میتوانید از ان ها استفاده کنید زیرا اکثر وسایل منزل با چوب درست شده اند پس هماهنگی خوبی پیدا میکند مخصوصا در اشپزخانه که با کابینت ها ست میشود.


لوستر کلاسیک

لوستر های کلاسیک همانطور که اسم ان را میبینید برای هر فضایی مناسب نیستند و باید در جاهای مهم منزل از ان ها استفاه کرد مثل سالن پذیرایی زیرا این نوع لوستر ها برای فضای لوکس و کلاسیک استفاده میشود و به منزل شما زیبایی بسیاری میبخشد اکثرا این لوستر ها از جنس برنز هستند و از کریستال و حباب برای تزئین روی ان کار میشود. پس اگر خانه ای لوکس دارید حتما این نوع لوستر باید گزینه اول شما باشد.


لوستر چند طبقه

این نوع لوستر ها دارای چند طبقه  لامپ ، برنز و کریستال هستند که برای خانه هایی استفاده میشود که سقف بلندی دارد تا جلوه زیبا تری به ان محل بدهد.

از این نوع لوستر ها بیشتر در مسجد ها و تالار ها استفاده میکنند که هم نور زیادی را به وجود می اورد و ارتفاع اینجور فضا ها زیاد است.


لوستر شاخه ای

این نوع از لوستر ها نیز برای سقف های کوتاه مناسب نیستند زیرا به صورت اویز قرار میگیرند. این لوستر ها به تعداد شاخه های خود دسته بندی میشوند.

اکثرا جنس شاخه های این لوستر ها از برنز،کریستال و برنج استفاه میشود.

این نوع لوستر ها به دلیل مدرن بودن نظر اکثریت مردم را به خود جلب میکند.


لوستر مدرن

از لوستر های مدرن اکثرا مردم استفاده میکنند زیرا برای منزل های مدرن بسیار مناسب هستند و برای همین هم تولید شده اند زیرا تنوع بسیار زیادی دارند و برای تمام نقاط منزل استفاده میشود. در کنار این نوع لوستر ها میتوانید از لوستر های دیواری نیز در راهرو های خود استفاده کنید که نمای بسیار زیبایی به منزل شما میدهد.


چطور لوستر خود را تمیز کنیم؟

همانطور که میدانید تمام وسایل منزل نیاز به تمیز کردن دارد که لوستر هم به این کار نیاز دارد پس وقتی میخواهید یک لوستر خریداری کنید به تمیز کردن ان هم فکر کنید و لوستری بخرید که خیلی پیچیدگی نداشته باشد. وقتی کمی از نصب لوستر میگذرد متوجه خاک گرفتن ان میشوید پس باید هر چند وقت یک بار با یک دستمال مرطوب لوستر را تمیز کنید.قبل از نصب کردن لوستر به این موضوع توجه کنید که بعد از نصب برای تمیزکاری دچار مشکل نشوید.


در پایان...

ما به شما نکاتی را گفتیم تا اطلاعات کاملی برای خرید کردن یک لوستر مناسبت برای منزل خود را داشته باشید. حرف اخر این است لوستری برای خانه ی خود انتخاب کنید که زیبایی بیشتری به منزل شما بدهد و خیلی زود دل شما را نزند و استاندارد باشد.