×
آیا سوالی دارید؟
با خانم عاشوری آنلاین گفتگو کنید
Trolltunga Norway

آموزش چیدمان اتاق های مختلف خانه

نوشته شده توسط امیر امیرلو 2018/04/30 15:53:32 0 نظرات طراحی دکوراسیون,اتاق خواب,
1. چیدمان راحت مبلمان
اینکه اتاق کوچک یا بزرگ باشد اهمیت چندانی ندارد، باید مبلمان درست انتخاب و آنها را درست بچینید تا راحت و کاربردی باشند.

اتاق بزرگ، ورودی انتهای اتاق
بهتر است ورودی را خیلی شلوغ نکنید. دو تا صندلی راحتی که رو به هم هستند بالای اتاق و رو به روی شومینه بگذارید و در فاصله بین آنها نیز یک میز قرار دهید. در کنار شومینه، یک کاناپه قرار دهید و برای اینکه تناسب اتاق حفظ شود، دو عدد صندلی زیبا رو به روی کاناپه قرار دهید. دو مبل راحتی هم روبه روی شومینه و پشت به صندلی های بالای اتاق می توانید بگذارید تا فضای صمیمی در پایین اتاق ایجاد شود.

بدون دیوار خالی، شومینه در مرکز
در چنین اتاقی بهتر است مبلمان را در وسط اتاق بچینید. مبل و کاناپه رو به هم باشند تا مهمانان بتوانند راحت با هم گپ و گفتوگو کنند. زیر مبل ها هم بهتر است یک قالیچه زیبا پهن کنید و وسط آن یک میز بگذارید. برای پر کردن اطراف اتاق، از انواع صندلی ها، میز یا کمد استفاده کنید.

اتاقی که پنجره رو به بیرون دارد

اگر اتاق نشیمن شومینه ندارد، باید ببینید چه ویژگی دیگری دارد که از آن به عنوان پایه چیدمان استفاده کنید. این ویژگی می تواند تلویزیون یا پنجره بزرگ باشد. یا مثلا می توانید با نصب یک تابلوی بسیار بزرگ، نقطه کانونی در اتاق ایجاد کنید.

راحت و دوستانه
برای اینکه مهمان ها خیلی راحت با یکدیگر گفتوگو کنند و نزدیک یکدیگر باشند بهتر است مبل و صندلی ها را در فاصله دورتر از 2.5 متر از هم قرار ندهید. برای زیبایی بیشتر، دو کاناپه بزرگ را رو به هم در وسط اتاق قرار دهید و صندلی ها در انتهای طرفین آنها بگذارید تا فضای خوبی برای حرف زدن ایجاد کرده باشید.

شلوغ اما زیبا
بین مبل و صندلی ها باید دست کم 75 سانتی متر فاصله بگذارید تا بتوانید راحت میان آنها رفت و آمد کنید. بین میز و مبل هم باید 36 تا 46 سانتی متر فاصله باشد.

فضای باز
در اتاق های بزرگ که فضا باز و فاصله مبل ها از هم دور است، باید برای هر مبل و کاناپه ای یک میز عسلی در نظر بگیرید تا مهمان راحت باشد. حتی می توانید از دو میز گرد بزرگ برای بین مبل ها استفاده کنید که به چیدمان زیباتر فضا هم کمک می کنند.

سیم کشی
برای اینکه چیدمان شناور در وسط اتاق داشته باشید، بهتر است سیم کشی های خود را از روی زمین و زیر قالی و فرش عبور دهید که دست و پا گیر یا زشت نباشند.

اتاقی با دیوارهای کج
اطراف این گونه اتاق ها را می توانید برای قرار دادن کنسول یا میز کامپیوتر استفاده کنید. بهتر است از انواع چرخ دار استفاده کنید که به راحتی جابهجا شوند. بهترین چیدمان برای این فضا، چیدن آنها در وسط اتاق و در نزدیکی شومینه و تلویزیون است. باید مطمئن شوید شومینه و تلویزیون در دید همه صندلی ها هستند.

توجه به بازی و سرگرمی
باید تلویزیون را در محلی قرار دهید که نور آفتاب روی آن منعکس نشود. فاصله مناسب برای تلویزیون های استاندارد حدود 2.5 تا 3.5 متر است. بهترین زاویه دید نیز بیشتر از 30 درجه نیست. مبلمان و صندلی ها را باید طوری بچینید که جلوی دید کسی را نگیرد.

انبار وسایل
کمدها یا بوفه های بزرگی که در کنار دیوار قرار می گیرند بهترین گزینه برای انبار وسایل ریز و درشت اتاق هستند. این کمدها قفسه های بسیاری برای ذخیره وسایل دارند. میز تلویزیون را هم می توانید طوری انتخاب کنید که کمد داشته باشد.

اتاق مستطیل بدون دیوار آزاد
رای میز ناهارخوری نیمکت، صندلی و مبل را با هم ترکیب کنید و اطراف میز بگذارید. البته هنگام خرید هم در فروشگاه ها همین ترکیب بندی را خواهید دید زیرا امسال این مدل مد شده و بسیار هم زیبا است. همان فرم مستطیلی اتاق را در چیدمان میز و صندلی ها در وسط اتاق رعایت و تکرار کنید. در اطراف اتاق نیز از انواع کمد یا کتابخانه می توانید استفاده کنید. زیر ناهارخوری نیز قالیچه ای بزرگ پهن کنید تا نیم متر از هر طرف بیرون بزند.

اتاق چندمنظوره بزرگ
اگر حتی اتاق بزرگی دارید هم لازم نیست میز ناهارخوری پرتعداد خریداری کنید. بلکه به اندازه استفاده خود و مهمانانتان انتخاب کنید. مثلا اگر بیشتر از 12 نفر استفاده ندارید، لازم نیست میز 20 نفره بخرید فقط به این دلیل که اتاق بزرگ است. صندلی ها را طوری انتخاب کنید که بتوانید برای میزهای دیگر هم از آنها استفاده کنید. در اطراف اتاق کمد، بوفه یا کتابخانه قرار دهید. یا حتی می توانید فضایی هم برای نشیمن ایجاد کنید و برای این منظور، دو مبل و یک میز در گوشه ای از اتاق بچینید.

سبک چیدمان
باید سبک اتاق ناهارخوری را برای خود تعیین کنید: به طور مثال، برای استفاده خانواده یا به سبک بوفه ای برای مهمانان؟ سبک های مختلف، مبلمان متفاوتی دارند، بنابراین باید نمونه هایی انتخاب کنید که برای ایده شما کاربردی باشند.

مناسب فضا

برای اتاق های ناهارخوری کوچک، میزهای گرد بهترین گزینه برای انتخاب هستند. زیرا همه افراد می توانند به خوبی یکدیگر را ببینند. میزهای مربع یا مستطیل برای اتاق های کوچک انتخاب مناسبی نیستند زیرا طول و عرض آنها ممکن است با اتدازه اتاق تداخل داشته باشد.

اندازه اتاق
میزناهارخوری و صندلی های آن باید حدود 90 تا 100 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد. این امر برای رفت و آمد راحت تر بسیار ضروری است.

اندازه گیری
برای قرار دادن میز و صندلی ها باید به فاصله آنها توجه داشته باشید. به طور مثال، فاصله میان هر دو صندلی باید 15 سانتی متر باشد. یا میز باید 50 تا 70 سانتی متر عرض و 40 سانتی متر عمق داشته باشد.

انباری دکوری

از دیوارهای اتاق ناهارخوری به عنوان انباری دیواری ستفاده کنید. در واقع باید قفسه و طبقه هایی به دیوار نصب کنید و در کنار وسایل تزئینی، وسایل لازم برای غذاخوردن را نیز روی آنها بچینید. برای تزئین این تاقچه ها می توانید از انواع گلدان، پارچ، ظروف چینی و ... استفاده کنید که به غذاخوری ربط داشته باشد.

نورپردازی
آباژور و چراغ هایی برای اتاق ناهارخوری استفاده کنید تا نور محیط را بیشتر کنید. به طور مثال، می توانید لوستر زیبایی از سقف آویزان کنید و آباژورهایی در اطراف میز قرار دهید.


باریک و دراز با یک پنجره

در صورت امکان، تخت خواب را روبه روی پنجره قرار دهید تا چشم انداز زیبایی داشته باشد. میز آرایش، مبل و آینه را درست در مقابل در ورودی قرار دهید. دو جفت نیمکت مبلی در پای تخت قرار دهید.

اتاق مربعی، دو دیوار آزاد
تخت را درست در مرکز اتاق قرار دهید. پاتختی ها را دو طرف آن بگذارید و روی آنها آباژور قرار دهید. سعی کنید وسایل اضافه را داخل کمد دیواری جمع کنید. یا از دیوارهای اتاق با کمک تاقچه برای قرار دادن وسایل تزئینی استفاده کنید. در یک سمت تخت یا روبه روی آن نیز می توانید میز آرایش و آینه را بگذارید.

اندازه تختخواب

باید تخت را به اندازه اتاق انتخاب کنید. در اتاق های کوچک، ترجیحا از تاج تخت های کوتاه استفاده کنید. تاج های بزرگ و شکل و شمایلدار باعث کوچک تر دیده شدن اتاق می شود. اندازه تاج تخت به سقف اتاق نیز بستگی مستقیم دارد. اگر اتاق بزرگ و سقف آن بلند است، تاج تخت بزرگی هم خریداری کنید.

راه رفت و آمد

باید از هر طرف تخت به اندازه 60 سانتی متر فضای خالی بگذارید تا بتوان راحت رفت و آمد کرد. هرگز تختخواب را در فاصله 90 سانتی متری از در قرار ندهید زیرا مانع از رفت و آمد راحت می شود.

حس راحتی

نیمکتی در پای تخت یا صندلی راحتی در گوشه ای از اتاق قرار دهید تا فضایی برای نشستن هم وجود داشته باشد. از آباژورها می توانید برای نوردهی صندلی و نیمکت نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید در کنار صندلی یک میز کوچک هم قرار دهید.

در نظر گرفتن اندازه

در اتاق خواب های کوچک، از مبل، میز و صندلی های کمتری باید استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر دیده شود.

پنجره اتاق

اینکه تخت خواب را در محلی غیرمعمول قرار دهید هراس نداشته باشید. به طور مثال، اصولا تخت را زیر پنجره نمی گذارند و روبه روی آن قرار می دهند اما در مواقعی لازم است این قانون را در هم بشکنید. این کار باعث می شود تا اتاق بزرگ تر دیده شود.

نظر بدهید