11 ترفند برای بزرگتر جلوه دادن خانه های کوچک

یکی از دغدغه‌هایی که افراد ساکن در خانه‌های کوچک با آن مواجه هستند، فضای کوچک منزلشان است که حس گرفتگی و کمبود فضا را به آنها منتقل می‌نماید و درصدد این موضوع هستند که منزلشان بزرگتر و دل بازتر نشان داده شود. ما در این مقاله ترفندهایی را به شما آموزش می‌دهیم که باعث می‌شود فضای شما بزرگتر به نظر برسد.

1. پرده‌های بلند

سعی کنید برای پنجر‌ه‌های منزلتان از پرده‌های بلندی که سقف تا کف خانه شما را دربر می‌گیرند استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که سقف خانه شما بلندتر به نظر رسیده و در نهایت کل فضای شما بزرگتر جلوه نماید. رنگ پرده هم بهتر است که هم‌رنگ با دیوارهای منزل شما باشد.2. آینه‌های بزرگ

از آینه‌های بزرگ در منزلتان استفاده کنید و از قرار دادن آینه در جایی که فضای شلوغ منزل شما را انعکاس دهد، خودداری نمایید و در مقابل آن را در جایی قرار دهید که فضای خالی مثل دیوارهای خالی منزل شما را انعکاس دهد. این کار به فضای شما عمق داده و باعث می‌شود منزل شما بزرگتر به نظر برسد.3. کنج‌های خالی

از فرش‌های بزرگ که کل فضای کف شما را پر می‌کند استفاده نکنید، از فرش‌های کوچکتر استفاده نمایید تا کنج‌های منزل شما خالی مانده و باعث شود که فضا بزرگتر به نظر برسد. به طور کلی در خانه‌های کوچک بهتر است که در کنج‌ها وسیله نچینید و بگذارید گوشه‌ها خالی بمانند تا فضا بزرگتر به نظر برسد. فرش‌هایی که برای منزل خود استفاده می‌نمایید هم بسیار مهم است که دارای نقوش و طرح‌های ساده و عاری از هرگونه شلوغی باشند.
4. رنگ‌های روشن

برای رنگ دیوارهای خود از رنگ‌های روشن استفاده کنید. رنگ‌هایی مانند سفید، کرم، بژ و رنگ‌های پاستلی و روشن. رنگ‌های تیره باعث می‌شوند که فضا کوچکتر به نظر برسد. خصوصا سقف‌ها حتما سفید و یا روشن‌تر از رنگ دیوارها باشد تا چشم به سمت بالا هدایت شده و فضا بزرگتر به نظر برسد.  به طور کلی در فضاهای کوچک سعی کنید از رنگ‌های روشن خیلی بیشتر استفاده نموده و از رنگ‌های تیره به ندرت استفاده نمایید. حتی می‌توان در فضاهای کوچک سقف را کمی براق‌تر نمود، این کار فضای شما را بزرگتر نشان می‌دهد.5. نورهای زیاد

از نورهای زیاد در فضای خودتان استفاده کنید. پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه بدهید نور طبیعی وارد خانه شود و اگر نور طبیعی برای شما فراهم نیست، از نورهای مصنوعی استفاده کرده و منزل خود را روشن کنید. روشنایی موجب بزرگتر نشان داده شدن فضا می‌شود پس سعی کنید همیشه فضای منزل خود را روشن نگه داشته  از تاریکی دوری نمایید.
6. نظم و ترتیب

سعی کنید منزل شما همیشه مرتب باشد، شلوغی و نامرتبی باعث می‌شود فضای شما کوچکتر به نظر برسد. 7. خلوتی و پرهیز از شلوغی

منزل خود را خلوت نگه دارید و از اکسسوری‌ها و لوازم تزئینی کمتری در فضای خود استفاده نمایید. این کار باعث بزرگتر نشان داده شدن فضای شما می‌شود. حتی اگر شلف و کتابخانه در منزل دارید، لازم نیست همه طبقات آن را پر کنید. سعی کنید برخی از طبقات را خالی نگه دارید تا به فضای خود عمق بدهید. خلوت نگه داشتن موجب بزرگتر نشان داده شدن فضای شما می‌شود. بنابراین لوازم غیر ضروری را دور بریزید.
8. طرح و نقش‌های ساده و خلوت

در هنگام انتخاب طرح کاغذ دیواری یا کوسن‌ها از پترن‌ها و الگوهای خلوت و کم نقش‌تر استفاده کنید. طرح های شلوغ، بزرگ و پرتکرار فضای شما را کوچکتر نشان می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید فضای کوچک شما بزرگتر به نظر برسد، از الگوها و نقش‌های خلوت‌تر و ساده‌تر استفاده نمایید.9. طرح‌های راه راه

پترن‌های راه راه چه به صورت افقی و چه عمودی فضای شما را بزرگتر نشان می‌دهد. چراکه چشم را هدایت نموده و موجب بزرگتر نشان داده شدن فضای شما می‌شود. برای مثال می‌توانید از کاغذ دیواری‌های راه راه و یا فرش‌های راه راه استفاده نمایید.
10. فاصله مبلمان از دیوار

شاید به نظرتان برسد که برای بزرگتر نشان دادن منزل و استفاده حداکثر از فضا باید مبلمان را به دیوار بچسبانید ولی این تصور کاملا غلط است. مبلمان را از دیوار فاصله دهید، به طور کلی چسباندن مبلمان به میز کار کاملا اشتباهی است و حتما باید مبلمان حداقل 30 سانت از دیوار فاصله داشته باشند. این کار به علت سایه‌ای که پشت مبل ایجاد می‌کند باعث می‌شود فضای شما بزرگتر به نظر برسد و همچنین مسیر رفت‌و‌آمد فراهم راحت‌تری فراهم می‌شود.   مطلب پیشنهادی: 

 8 نکته که باید قبل از خرید مبل استیل به آن توجه کنید   11. لوازم و اکسسوری بلند

 از لوازم و اکسسوری‌های بلند در فضای منزلتان استفاده کنید، مانند آباژورهای ایستاده بلند، تابلوهای طویل و... استفاده از این لوازم باعث می‌شود که چشم شما به دنبال ارتفاع برود و عرض کم خانه کمتر به چشم بیاید.
نکته: درنظر داشته باشید که این ترفندها باعث نمی‌شوند که فضای خیلی بیشتری داشته باشید و یا تغییر بسیار چشمگیری در بزرگنمایی فضای شما ایجاد نمی‌نماید. اما این ترفندها تا حد بسیار زیادی باعث می‌شوند که ذهن بیننده دچار گمراهی شده و تصور نماید که فضای شما بزرگتر از میزان واقعی خود است. بنابراین با رعایت نکات ذکر شده می‌توانید فضای خود را دل‌بازتر و بزرگتر جلوه دهید.