آموزش سبک پاپ آرت در دکوراسیون داخلی + ویدئو


سبک پاپ آرت یک سبک هنری مربوط به دهه 1950 است که از انگلیس و آمریکا در جهت اعتراض به مصرف گرایی به وجود آمد و همانند بسیاری از سایر سبک‌های هنری، این سبک هم وارد طراحی دکوراسیون داخلی شد. تمامی الگوها و نقوش بکار رفته در این سبک الهام گرفته از افراد مشهور و پرطرفدار دهه 50 میلادی است.

سبک پاپ آرت یک سبک جسور، پر از حس و انرژی است و همان طور که از نام آن پیداست (popular art) یک سبک مردمی به شمار می‌رود و به علت خصوصیاتی که دارا است، بسیار مورد توجه جوانان قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی بیشتری در مورد این سبک می‌پردازیم. در پایان می توانید ویدئو این آموزش رو بطور کامل مشاهده بفرمایید.سبک پاپ آرت مناسب چه افرادی است؟

این سبک مناسب افرادی است که به دنبال نمایش ویژگی و ظاهری متفاوت از فضای خود هستند و قدرت انتخاب جسورانه لوازم و رنگ‌های شاد و متفاوت را دارند. چراکه ویژگی‌های این سبک کاملا متفاوت با ویژگی‌هایی است که در سبک‌های متعارف و معمول می‌بینیم. به همین دلیل این سبک در میان جوانان و هنرمندان بسیار پرطرفدارتر است.

رنگ در سبک پاپ آرت

رنگ بندی در سبک پاپ آرت شامل رنگ‌های پر انرژی، شاد و جذاب می‌شود. اما برای جلوگیری از چشم‌زدگی می‌توانید از رنگ‌های متضاد در کنار رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا تعادل بصری مناسبی برقرار شود. اما به طور کلی در این سبک محدودیت رنگی وجود نداشته و از قانون خاصی در جهت انتخاب و استفاده از رنگ‌ها پیروی نمی‌گردد. به همین علت نیز از تمامی رنگ‌ها می‌توان استفاده نمود. در میان انواع رنگ‌ها، رنگ‌های نئونی نیز بسیار پر کاربرد هستند.
نقوش و الگوهای بکار رفته در سبک پاپ آرت

در طراحی به سبک پاپ آرت نقوش و پترن‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند همان طور که پیشتر هم به آن اشاره شد، شامل تصاویری از افراد مشهور و مطرح دهه 50 میلادی و تصاویر کمیک و کارتونی است. این تصاویر معمولا به صورت سری و تکرار در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ دیواری‌ها شامل تصاویر و نقوش شلوغ و پر کار، طرح‌های هندسی و نقاشی‌های پر از رنگ است و جهت طراحی دیوارها هم می‌توان از رنگ‌های خنثی استفاده نمود و درمقابل تابلوهای عکس‌دار و آینه‌هایی با طرح‌های متفاوت را روی دیوار آویزان نمود.

بنابراین در طراحی دیوارها از کاغذ دیواری‌های طرح‌دار، تابلوهای مختلف با اشکال متفاوت و آینه‌های غیرمتعارف می‌توان استفاده نمود.اکسسوری‌ها و لوازم دکوری سبک پاپ آرت

اکسسوری‌ها و لوازمی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل لوازم غیرمتعارف و غیرمعمول است که دارای طرح‌های خاص، منحصربه‌فرد و جذاب هستند. بنابراین در این سبک هر وسیله‌ای که دارای طرح بسیار خاص و غیرمعمول است مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین استفاده از آیتم‌های مشابه اما در سایزها و ابعاد مختلف در فضاهای متفاوت بسیار دیده می‌شود.

کوسن‌های بکار رفته در سبک پاپ آرت هم شامل تصاویر کمیک و طرح‌های پر از نقش و رنگ است. استفاده از کوسن با تصاویر افراد مشهور دهه 50 و تصاویر کمیک از ویژگی‌های بارز این سبک است که بسیار شاهد استفاده از آن‌ها هستیم.

با وجود رنگ خنثی در کف فضا، می‌توان به کمک یک فرش پاپ آرت که پر از رنگ و طرح‌های متنوع است، ظاهر ساده و بدون رنگ کف را تبدیل به یک فضای پر از رنگ و پرانرژی نمود.مبلمان سبک پاپ آرت

معمولا مبلمان بسیار کمی در سبک پاپ آرت مورد استفاده قرار می‌گیرند اما همین مبلمان هم مانند سایر لوازم دکوری که به آنها اشاره شد، شامل مبلمان غیرمتعارف با رنگ‌های بسیار شاد و پرانرژی است.


   مطلب پیشنهادی: سبک شناسی مبلمان   متریال به کار رفته در سبک پاپ آرت

متریالی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر شامل کروم و پلاستیک با رنگ‌های بسیار شاد و پررنگ است.

کاربری‌های سبک پاپ آرت

سبک پاپ آرت به علت خصوصیات و ویژگی‌هایی که دارد مناسب استفاده در فضاهایی همچون کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، سالن‌های زیبایی و آرایشی و گالری‌ها است. اما شما می‌توانید با به کار بردن این سبک در منزل خود و با برهم زدن روال معمولی که در طراحی فضای منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک ظاهر بسیار متفاوت و جذاب به منزل خود ببخشید و آن را تبدیل به یک فضای بسیار جذاب و پرانرژی کنید که با بسیاری از سایر طراحی‌ها متفاوت است.

نکته قابل توجه: با وجود تمامی رنگ‌ها، طرح‌ها و نقوش پر از رنگ در سبک پاپ آرت باید توجه نمود که در نهایت فضای شما تبدیل به یک فضای آشفته و بی‌نظم نشود. جهت برقراری تعادل می‌توانید در کنار طرح‌ها و نقش‌ها پر از رنگ، از رنگ‌های خنثی هم استفاده نمایید تا این تعادل بصری و هماهنگی در فضا برقرار شده و موجب چشم‌زدگی نشود بنابراین هنگام طراحی به سبک پاپ آرت باید کاملا هوشمندانه عمل نمود.